ÖNERİ FİLM

Listemiz Sürekli Güncellenecek Olup, Sizinde Önermek İstediğiniz Filmleriniz Varsa İnstagram Hesabımızdan Kendi Cümlelerinizle Kısa Bir Özet Şeklinde Filmi Anlatan Bir Yazı Oluşturarak İnstagram Hesabımıza Gönderebilirsiniz!

1) MUHTEŞEM YARATIKLAR (2013) IMDb 6.1

Fantastik ve aşk tadında izlenebilecek filmler arasında yer alan “Muhteşem Yaratıklar” filmi, Ethan adında bir gencin eğitim gördüğü okulda Lena adında tuhaf ve arkadaşları tarafından hoş karşılanmayan bir kızla tanışması sonrası kendini paranormal olaylar içerisinde bulmasıyla başlar. Lena aslında bir cadıdır ve 16 yaşına bastığında cadılar için önemli bir seçim olan iyi veya Kötü bir cadı olması konusunda bir seçim yapmalıdır. Biraz Twilight tarzında olsada bazı farklılıkları mevcut.

2) Cartel Land (2015) IMDb 7.4

Birazcık belgesel ve birazcık da film tadında olan bu film son derece ilgi çekici bir eser. Olaylar tamamen gerçek olaylara dayanıyor. Meksika’nın Michoacán kentinde var olan ve kendilerini ”Tapınakçılar” olarak tanıtan son derece gaddar ve acımasız uyuşturucu kartelleri halka zulmetmeye başlar. Ve Dr. Jose Mireles adında ihtiyar bir adam yöre halkını kartellere karşı silahlandırmaya başlar. Yöre halkı asker veya polisin asayişi sağlamasını istemez. Ve kendilerini ”Nefsi Müdafacılar” ismini koyarak olabildiğince yasal bir örgüt kurarlar. Fakat bu örgüt içinde farklı kartel grupları oluşur. Görüş ayrılıkları ortaya çıkar. Sanırım uyuşturucu, şiddet bu topraklarının kanına işlemiş ve hiç değişmeyecek gibi. Filmde yer alan bir diğer ilgi çekici unsur ise Dr. Jose Mireles’in filmin bazı sahnelerinde masonik bir yüzükle karşımıza çıkması.

3) 365 Gün (2020) IMDb 3.2

Son derece ağır erotizm ve cinsellik içeriyor. Başrolünde İtalyan model ve oyuncu Michele Morrone oynuyor. Filmdeki karakteri ise Sicilyalı güçlü bir mafya ailesinin patronu olan ”Massimo Torricelli” adlı bir karakteri canlandırıyor. Massimo Torricelli Sicilya’nın en tehlikeli insanlarından biridir. Mafya demişken klasik mafya filmleri gibi yani Godfather tarzında bir film kesinlikle değildir. Torricelli, Sicilya’da Laura adında genç bir kızla ilgilenmeye başlar. Güçlü şehveti ve istediğim herşeyi alırım inatçılığıyla, yeni tanışmış olduğu Laura isimli kızı adeta alıkoyar. Ona zarar vermek istemez fakat şiddetli bir şehveti vardır. Ellerini bağlar, onu hapseder. Ve kendisine aşık olması için 365 gün süre verir. İmdb puanı çok düşük olsada erotizmin dibine vuran bir film arıyorsanız listenin başına ekleyin.

4) The Ashram (2018) IMDb 5.2

Jamie adında vücudunda tümör bulunan hasta bir adam, kız arkadaşının birdenbire kaybolmasıyla onu bulmak için Hindistan’a gider. Kız arkadaşı ona sadece şifreli bir mesaj bırakır. Jamie, bu şifrelerle Hindistan dağlarında dolanırken gizli bir tarikatla karşılaşır. Ne olduğuna dair hiç bir fikri yoktur amacı sadece kız arkadaşını bulmaktır. Fakat tarikatın içerisinde bulundukça kendisini ruhsal olarak geliştirmeye başlar. Ve sürekli kendince bir sorgu içerisindedir. Kız arkadaşı ise yüksek ve kutsal bir dağın içerisindeki bir mağarada derin uykuda meditasyon içerisindedir. Fakat bu meditasyondan bir türlü uyanamaz. Oradan çıkış yolu bulup uyanması için erkek arkadaşı Jamie ona yardım etmeye çalışır. Daha çok doğatik bir görsellikle ön plana çıkan bir yapım olan ”The Ashram” filminin çekim mekanları gerçekten iç açıcıdır.

5) Pablo Escobar’ı Sevmek (2017) IMDb 6.3

Pablo Escobar ile aşk yaşayan gazeteci Virginia Vallejo’nun gerçek yaşamından alıntılarla anlatılan bu film izlenmeye değecek türden. Kolombiya’da en büyük suç imparatorluğu kuran ve hırslı bir adam olan Escobar, hapishane yaşamında bile kral rahatlığını gösteriyor. Öz güveni öyle yüksektir ki Kolombiya Hükümetine, Amerikan İstihbarat ve Savunma birimlerine karşı mücadelesi bu filmde hareketli bir şekilde anlatılıyor. Bütün bu karşıt güçlere karşı Pablo, asla yalnız değildir. Halk onu bir Robin Hood gibi görüyor. Hatta o kadar seviliyor ki bir dönem Kolombiya meclisinde milletvekilli bile oluyor. Filmin başrollerinde ise Oscar ödüllü oyuncu Penélope Cruz (Gazeteci Virginia Vallejo) ve Javier Bardem (Pablo Escobar) yer alıyor. Bu filmi ilginç kılan bir diğer sebep ise Penélope Cruz ve Javie Bardem’in gerçek hayatta evli olmaları.

6) Sorara’yı Taşlamak (2017) IMDb 8.0

Gerçek olaylardan alıntı olan bu film, üzerine zina iftirası atılan Süreyya adında bir kadının recmedilmesi konusunu anlatıyor. Filmin en başında bazı insanların İslam’dan ve Kuran’dan koptukları vurgulanarak, ilerleyen dakikalarda ise dindar maskeler altında nasıl vahşileştiklerini gözler önüne seriyor. Katı dini kurallar ile yönetilen İran’ın bu kasabasında, son derece yobazlık hakim. Zira Hz. Muhammed sav kadınlara karşı : Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fenâ söz söylemeyin! diyerek bunu güzel bir şekilde vurgulamıştır. Süreyya’nın hep yanında olan ve sivri dilli bir kadın olan teyzesi Zahra, onu ne kadar korumaya çalışsada bunu başaramaz. Fitne fesatla, yalancı şahitliklerle Süreyya’nın recmedilmesine karar verilir. Recmedildikten sonra bile cansız bedeni kasaba halkı tarafından kabul edilmeyerek cenazesi defnedilmek istenmez. Yakın bir nehrin kenarına öylece bırakılır. Kurtlara köpeklere yem olur. Teyzesi Zahra, Süreyya’dan kalan son kemik parçalarını ağlayarak nehrin yanına gömer. Bu kasabanın günahını ve Süreyya’nın sesini tüm dünyaya duyurmak isteyen Zahra ise yurt dışından gelen Müslüman bir gazeteci olan Freidoune Sahebjam ile karşılaşıyor ve Gazeteci Sahebjam, tüm herşeyi Zahra’nın dilinden tek tek dinleyip, bu filmle Süreyya’nın sesini tüm dünyaya duyuruyor.

7) EVDEKİ DÜŞMAN (2009) IMDb 7.0

Kate ve John çifti anne karnındayken yaşamını yitiren bebekleri sonrası evlatlık bir çocuk almaya karar verirler. ”Esther” adında 9 yaşında sevimli ve zeki bir kız çocuğunu görüp, onu evlatlık edinirler. Fakat bu kız çocuğu asla sıradan bir kız çocuğu değildir. Aslında geçmişte akıl hastanesinde yatmış olgun bir kadındır. Vücudunda doğuştan yaşadığı bir hastalıktan dolayı fiziği hiç büyümemiştir. Aile içinde bir şeytan gibi dolaşan sadist ruhlu Esther, annesi Kate’in de psikolojisini bozuyor. Ev dışındaki oyun alanlarında ise diğer çocuklara yaptığı sadist davranışları ile bir sorun haline geliyor. Bunların yanı sıra annesinin yerine geçmeye çalışıp, babasıyla aşk ilişkisi kurmaya çalışıyor. İstediklerini alamadığında ise öyle kötü şeyler yapıyor ki, filmin rahatsız edici yanı gerçekten çok fazla.

8) Tracers 2015 IMDb 5,6

Genelde Twilight serisinden hatırladığımız meşhur Jacop Black yani gerçek adı Taylor Lautner burada farklı bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Freerunning sporuna meraklı olan kişiler için daha iyi bir anlam taşıyabilir. New York’ta bisikletle kuryelik yapan sahipsiz bir gencin başı mafya ile derde giriyor. Kuryelik yaptığı sırada ise sokak parkurcusu Freerunning yapan bir kızla ilgilenmeye başlıyor. Ve genç kurye, o kız vasıtasıyla bu spora başlıyor. Aralarına katıldıktan sonra ise hareketli ve aksiyonlu bir aşk içinde buluyor kendini. Freerunning konusunda yetenekli olduğunu keşfeden genç, bu özelliğini yeni tanıştığı parkurcu arkadaş grubuyla illegal işlere girişiyor.

9) Çocukluk Çağımın Gökyüzü (2011) IMDb 6,6

Kazak sinemasının en güzel başyapıtlarından olan bu film, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in hayatını konu alıyor. Film her ne kadar tanınmamış bir film olsada, sayıca az fakat kaliteli bir izleyici kitlesine sahip olabilir. Film Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in özel uçakla yolcuğunda, çocukluğunu yaşadığı toprakların üzerinden geçerken anılarını hatırlamasıyla başlar. Küçük Nazarbayev, gökyüzü merakı olan çalışkan bir çocuktur. Çocukluk yıllarında hep pilot olmayı hayal ediyor ve ne zaman bir uçak görse ellerini açıp arkasından koşuyor. Kır yaşamının zorluğunu, emeğinin karşılığını almayı ve hayallerinin peşinden koşan küçük bir çocuk olan Nazarbayev’in otobiyografik öyküsünü anlatan bu film, başarılı bir şekilde işlenmiş.

10) Arınma Gecesi: Anarşi (2014) IMDb 6,4

Amerikan yasalarına göre suç işlemenin bir cezası vardır. Fakat bütün yıl boyunca işlenen bütün suçların sadece tek bir gecede yasal durumunda olduğunu bir düşünelim. Seri katiller, hırsızlar, psikopatlar ve akıl hastaları yıl boyunca suç işlememek için sabrediyor, bütün öfkelerini bu geceye saklıyorlar. Çünkü bu gece hiç bir yasa yürürlülükte değil. Amaç yıl boyunca suç oranını düşürmek ve kendini koruyacak maddi durumu pek iyi olmayan fakir kişileri ortadan kaldırarak ekonomi yükünü hafifletmektir. Kıl olduğu komşusunu o gece öldürenlerimi dersiniz, ailesinde istemediği veya sevmediği kişileri tabancayla vuranlarımı dersiniz. Daha neler neler.. Filmin başrolünde yaşlandıkça karizmatikleşen Amerikalı Aktör Frank Grillo yer alıyor. Canlandırdığı karakter ise “Leo” adında çok iyi silah kullanan bir karakteri canlandırıyor. Malum şahıs Leo, geçmişte oğlunu öldüren bir adamdan olayın intikamını almak için bu geceyi bekliyor. Ve bu gece zarar görüp hayatta kalmaya çalışan farklı kişilerde, Leo ile yolları kesişiyor. “Anarchy” başlıklı filmimiz serinin ikinci filmidir.